Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva försäljning och uthyrning av mekaniska och elektroniska säkerhetssystem såsom inbrotts-, passage- och brandalarmssystem samt kameraövervakning samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 020 433 | 801 651 | 627 820 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 17 605 | 21 451 | 30 421 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 17 720 | 22 670 | 31 093 |
| Årets resultat (tkr) | 1 698 | 1 547 | 1 103 |
| Summa tillgångar (tkr) | 418 290 | 303 976 | 254 442 |
| Antal anställda | 508 | 349 | 297 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 020 433 | 801 651 | 627 820 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 17 605 | 21 451 | 30 421 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 17 720 | 22 670 | 31 093 |
| Årets resultat (tkr) | 1 698 | 1 547 | 1 103 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 91 625 | 13 951 | 6 946 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 326 665 | 290 025 | 247 495 |
| Tillgångar (tkr) | 418 290 | 303 976 | 254 442 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 126 163 | 65 495 | 46 159 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 11 478 | 11 422 | 14 119 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 280 649 | 227 059 | 194 164 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 418 290 | 303 976 | 254 442 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 147 | 838 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 233 721 | 196 648 | 154 164 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 108 474 | 92 236 | 67 547 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 508 | 349 | 297 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 009 | 2 297 | 2 114 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 676 | 828 | 749 |
| Vinstmarginal | 1.7% | 2.7% | 4.8% |
| Soliditet | 32.1% | 24.3% | 22.1% |
| Kassalikviditet | 96.4% | 98.5% | 100.5% |
Heras Sweden Technology AB ingår i en koncern med 11 bolag. Moderbolag är Great Security Holding AB och koncernmoderbolag är Heras Group Sweden AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva försäljning och uthyrning av mekaniska och elektroniska säkerhetssystem såsom inbrotts-, passage- och brandalarmssystem samt kameraövervakning samt därmed förenlig verksamhet.